پهنای باند و پهنای باند اختصاصی چیست ؟

پهنای باند به زبان ساده

پس از مطالعه این مقاله میتوانید جواب سوال پهنای باند و پهنای باند اختصاصی چیست را بیابید . پهنای باند تنها عامل تعیین کننده سرعت یک شبکه می باشد. ظرفیت اتصال ایجاد شده را مشخص نموده و بدیهی است که هرچه اندازه ظرفیت فوق بیشتر باشد، امکان دستیابی به منابع شبکه با سرعت بیشتری فراهم می گردد. هر چه پهنای باند بیشتری داشته باشیم، امکان انتقال اطلاعات بیشتری وجود دارد..

برای درک بهتر پهنای باند به دومثال زیر توجه کنید :

مثال اول: اتوبانی را در نظر بگیرید، معمولاً هر اتوبان یا بزرگراه دارای چند خط یا باند است. که ظرفیت این بزرگراه را معین می‌کند اگر بزرگراهی دارای ۲ خط باشد طبیعتاً به طور هم‌زمان و از یک نقطه از بزرگراه فقط ۲ عدد ماشین امکان عبور دارند. و اگر بزرگراهی دارای ۴ خط یا باند باشد به طور هم‌زمان ۴ ماشین امکان عبور از کنار هم را دارند.خوب حالا کافی است در این مثال به جای ماشین، بیت‌ و به جای بزرگراه یا اتوبان، سیم یا فیبر نوری که در واقع محیط انتقال اطلاعات هستند، بگذارید

مثال دوم : لوله‌های انتقال آب است. هر چقدر قطر لوله آب بزرگ‌تر باشد، امکان انتقال آب بیشتری از یک نقطه به نقطه دیگر را دارد.

درست مثل پهنای باند، هر چه پهنای باند بیشتری داشته باشیم، امکان انتقال اطلاعات بیشتری از یک نقطه به نقطه دیگر را داریم.

در واقع پهنای باند یا عرض باند به شما می‌گوید به طور هم زمان چند بیت می‌تواند از کنار هم رد شوند یا در طول محیط ارتباطی شما با شبکه جا‌به‌جا شوند.

پهنای باند اختصاصی

سرویس پهنای باند اختصاصی ، پهنای باندی است که اختصاصاً توسط یک مشترک استفاده می شود که معمولا این مشترک یک کسب و کار است.

در سرویس پهنای باند اختصاصی ، با وجود زنجیره ای از پهنای باند ها ، کیفیت سرویس در تمامی ساعات تضمین می شود.همچنین در سرویس پهنای باند اختصاصی به دلیل آنکه یک سرویس به صورت اختصاصی به یک مشترک متعلق می باشد ، در پیک مصرف سرعت سرویس مشترک تغییری نخواهد.

پهنای باند یک سرویس متقارن در خدمات اینترنتی می باشد. اصطلاح متقارن زمانی استفاده می شود که سرعت دریافت و ارسال اطلاعات در یک سرویس برابر باشد مانند سرویس اینترنتی وایرلس . سرویس نامتقارن به سرویسی اطلاق میشود که سرعت ارسال اطلاعات برابر با سرعت دریافت اطلاعات نمیباشد مانند سرویس اینترنتی adsl.

سرویس پهنای باند اختصاصی برای چه مواردی مناسب است و توصیه می شود؟

افرادی که به صورت ریموت و از خانه کار می کنند و مجموعه هایی که ایمیل ، بارگذاری صفحات وب و اشتراک گذاری فایل هایی با حجم زیاد دارند می توانند برای صرفه جویی در هزینه و زمان از سرویس پهنای باند اختصاصی بهره ببرند.

افرادی که از جابجایی فایل ها و اسناد میان شعبه های مختلف یک شرکت بزرگ و یا شرکت هایی که از سیستم مدیریت ارتباط با مشتری استفاده می کنند.

افرادی که کنفرانس هایشان را در خانه به صورت آنلاین در منزل برگزار می کنند.

اگر مایل به اطلاعات تخصصی تر درمورد پهنای باند اختصاصی می باشید کلیک کنید

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *