مسیر تبدیل شدن به Front End Developer

[vc_row][vc_column][vc_column_text]توسعه دهنده Front End یکی از داغترین گزینه های شغلی در حال حاضر است ، اما توسعه front end چیست؟ به طور خلاصه ، این بخشی از توسعه وب است که با طراحی رابط (های) کاربری مرتبط است و به کاربران امکان می دهد با یک وب سایت یا برنامه وب تعامل داشته باشند.

قبل از اینکه ما بیشتر به بحث در مورد مسیر تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بپردازیم  ، بیایید ابتدا نگاه کوتاهی به توسعه وب داشته باشیم .[/vc_column_text][vc_column_text]

خلاصه ای از توسعه وب

سایت های اینترنتی و برنامه های تحت وب از دو بخش تشکیل می شوند ، بخش اول front – end  یا سمت کاربر ( client side ) خوانده می شود و به بخش دوم back-end  یا سمت سرور ( server-side ) می گویند  . بخش back-end از دید کاربر پنهان است و در کل کاربر فقط با بخش client-side  یا front-end در تعامل است .

توسعه دهندگان Front End متخصصانی هستند که مسئولیت طراحی و اجرای رابط  کاربری  را به عهده دارند که کاربران می توانند از طریق آن با وب سایت یا برنامه وب ارتباط برقرار کنند.

روند توسعه وب با متخصصان front-end شروع می شود که طراحی ظاهری یک وب سایت را آغاز می کنند . در مرحله بعد و پس از اینکه طراحی وب به پایان رسید برنامه نویسان سمت سرور ( full-stack developer ) با استفاده از کد و برنامه نویسی و دیگر ابزارها قابلیت های سایت را تکمیل کرده و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل می نمایند .

کدهای بخش front-end به وسیله مرورگر اجرا می شوند در صورتی کگه کدهای back-end بر روی سرور اجزا میگردد . یک توسعه دهنده front-end علاوه بر طراحی ظاهری موارد زیر را نیز بر عمده دارد :

 • هیچ خطا ( bug ) و یا خطاهایی در سمت رابط کاربری وجود نداشته باشد .
 • طراحی دقیق رابط کاربری به همان صورتی که مورد انتظار است .
 • طراحی را به گونه ای انجام دهد که در سیستم عامل های مختلف و مرورگرهای مختلف به درستی نمایش داده شود .

در حال حاضر نمیتوان به صورت 100% قسمت bak-end و front-end سایت را جدا کرد ، بلکه در بسیاری از موارد این دو مورد با هم ، همپوشانی دارند . دلیل این همپوشانی این است که در حال حاضر بسیاری از مورادی که قبلا در سمت سرور انجام می شده است در حال حاضر توسط توسعه دهندگان front-end انجام می شود . با توجه به موراد ذکر شده بیش از بیش به نقش و اهمیت توسعه دهنده front-end پی میبریم .

 

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

چرا ما به توسعه front-end ( رابط کاربری ) نیاز داریم ؟

این روزها اینترنت با سرعتی بی سابقه در حال رشد است و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. افراد از اینترنت برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • ارتباطات
 • کسب اطلاعات و دانش.
 • یادگیری و مطالعه
 • پرداخت قبوض
 • اداره مشاغل
 • خرید و …

اینترنت به رسانه ای پر از داده و اطلاعات برای تمامی افراد تبدیل شده است . هر روز کاربران بیشتری به اینترنت می پیوندند تا از آن بهره مند شوند . کاربران جدید به معنای تقاضای بیشتر و در نتیجه ، وب سایت ها و برنامه های وب بیشتر هستند . این موراد در نهایت باعث استخدام و شاغل شدن افراد بیشتری در مشاغل bak-end developer و front-end developer می شود . معمولا موراد زیر به عهده front-end developer می باشد :

 • همکاری باطراح یا طراحان گرافیکی که اصطلاحا web designerنامیده می شوند جهت تصمیم گیری در رابطه با ظاهر وب سایت و یا وب اپلیکیشن
 • ارائه ویژگی ها و امکاناتی که تجربه کاربری را بهبود می بخشد .
 • ایجاد تعادل بین زیبایی شناسی و عملکرد.
 • اطمینان از عملکرد کامل رابط کاربری در دستگاه های تلفن همراه.
 • ثبات برند در سراسر وب سایت و یا وب اپلیکیشن
 • بهیه سازی وب سایت از لحاظ مقیاس پذیری و سرعت

[/vc_column_text][vc_column_text]

تکنولوژی و ابزارهای توسعه front-end

توسعه Front End به مجموعه گسترده ای از ابزارها و فن آوری ها نیاز دارد . هر کدام از آنها بخش مهمو جدایی ناپذیری از توسعه front-end می باشند .

در زیر به بررسی این موارد می پردازیم :[/vc_column_text][vc_column_text]

1. HTML و CSS

بدون HTML و CSS هیچ گونه امکان توسعه وب وجود ندارد . این دو فناوری – HyperText Markup Language و Cascading Style Sheets – به عنوان عناصر بنیادی کدگذاری وب عمل می کنند.

بدون CSS و HTML ، هیچ طراحی وب ، متن قالب بندی شده ، رسانه ، و حتی تصاویر ساده وجود ندارد . ایجاد حتی ابتدایی ترین وب سایت ها نیازمند شناخت کافی از CSS و HTML است.

هر شخصی که قصد دارد یک توسعه دهنده وب درجه یک باشد ، باید درک قوی و تجربه دقیق CSS و HTML را داشته باشد. بهترین چیزی که در رابطه با این دو تکنولوژی وجود دارد این اسیت که درک و یادگیری HTML و CSS بسیار ساده می باشد . بنابراین با چند هفته تمرین می توانید به سطح بالایی در پیاده سازی html  و css  برسید .

 

 

[/vc_column_text][vc_column_text]

2. زبان های برنامه نویسی / جاوا اسکریپت ( JavaScript )

مهم نیست که هدف شما چه باشد ، وقتی بحث توسعه وب سایت در میان باشد چه front-end و چه back-end ، کد نویسی ضروریست .

اگرچه بیش از چند زبان برنامه نویسی برای توسعه backend در دسترس است ، اما زمانی که بحث توسعه front-end برای وب در نمیان باشد  ، هیچ کدام بهتر از JavaScript نیست . برای توسعه front-end در تلفن همراه ما زبان های برنامه نویسی  C#, Java و Swift را داریم .

استفاده از CSS ، HTML و JavaScript به شما امکان می دهد که برنامه های وب ساده  و حتی برخی پیشرفته و وب اپلیکیشن ها را توسعه دهید . استفاده از جاوا اسکریپت در وب سایت های ساده ای که فقط با استفاده از HTML و CSS ساخته شده اند می تواند از نظر عملکرد شگفت انگیز باشد .

JavaScript برای همه موارد از افزودن نقشه با پشتیبانی از به روز رسانی های آنی و ادغام بازی های ساده گرفته تا افزایش قابلیت استفاده از یک یا چند رابط کاربر استفاده می شود.

نکته : جاوا اسکریپت به عنوان “زبان برنامه نویسی محبوب وب” شناخته می شود. اگرچه یک زبان برنامه نویسی وب است ، اما فناوری هایی مانند Node.js امکان توسعه برنامه های مستقل با استفاده از JS را فراهم می کنند . این زبان از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است ، از این رو ، صرف نظر از دیدگاه شغلی شما ، یادگیری JavaScript برای هر برنامه نویسی سودمند است ،چه برای توسعه دهندگان fron-end  چه back-end .

[/vc_column_text][vc_column_text]

3. فریمورک های جاوا اسکریپت

framework ها ( پارچوب های برنامه نویسی ) باعث میشوند کدنویسی سریع تر و راحت تر انجام شود . فریمورک های front-end به صورت خاص برای توسعه وب سمت کاربر ایجاد شده اند . بیشتر قیسمت های صفحات وب سمت کاربر به وسیله CSS ایجاد شده اند . یکی از محبوب ترین فریمورک های css ، فریمورک bootstrap می باشد که توسط توییر عرضه شده است . از bootstrap جهت ایجاد صفحات ریسپانسیو بویژه جهت نمایش ئدر موبایل استفاده می شود . از دیگر فریمورک های مشهور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 •  ( Angular ( JS framework
 •  ( AngularJS ( JS framework
 • Svelte

در واقع بیشتر فریمورک های front-end مربوط به javascript می باشند . این فریم ورک ها ساختار کد های js را به راحتی در دسترس ما قرار میدهند و به وسیله انها می توانیم به راحتی کدهای جاوا اسکریپت را در صفحات وب استنفاده کرده و عملکرد فحات را بهبود ببخشیم . ده ها فریمورک با کارایی های مختلف برای جاوا اسکریپت توسعه داده شده اند که در زیر به بررسی مهمترین آنها می پردازیم :

 • EmberJS
 • MeteorJS
 • Vue.js
 • Backbone.js
 • jQuery
 • ReactJS

[/vc_column_text][us_message color=”green” css=”%7B%22default%22%3A%7B%22background-color%22%3A%22%2342C4D4%22%7D%7D”]استفاده از فریمورک باعث راحت تر شدن کد نویسی و بهینه شدن کد ها در کنار توسعه پذیری بیشتر کدهای جاوا اسکریپت می شود.[/us_message][vc_column_text]

4. jQuery

jquery یک کتابخانه جاوا اسکریپ است که مدیریت رویداد ها و Dom tree را در آسان می سازد . تقریبا بیش از 75 درصد از 10 میلیون وب سایت برتر جهان از jquery استفاده می کنند . وجوده افزونه ها و پلاگین های زیاد باعث رونق بیشتر جی کوئری گردیده است . از jquery در موارد زیر استفاد ه می شود :

 • تکمیل خودکار فرم جست و جو
 • شماره های معکوس
 • تنظیم مجدد و تغییر اندازه خودکار طرح های شبکه ( grid layouts )

[/vc_column_text][vc_column_text]

5. CSS Preprocessors ( پیش پردازنده های css )

توسعه دهندگان Frontend از پیش پردازنده های CSS برای سرعت بخشیدن به کد گ نویسی CSS استفاده می کنند.  در حالی که کار با آنها ساده تر و مقیاس پذیر است ، به اضافه کردن قابلیت های اضافی به کد CSS کمک می کنند.
پیش پردازنده های CSS قبل از انتشار کد مشابه در وب سایت ، کد CSS را پردازش می کنند و همین کد را جهت نمایش در مرورگرهای متفاوت آماده می کنند  می کنند. از آنجا که پردازنده های پیش پردازنده CSS یک مفهوم پیشرفته در توسعه front-end  هستند ، برای استفاده از آن باید مجموعه مهارت های بالایی را کسب کنید .[/vc_column_text][vc_column_text]

6. RESTful APIs and Services

آخرین مبحثی که باید به عنوان توسعه دهنده front-end فرا بگیریم API ها و RESTful می باشد .

رابط برنامه نویسی برنامه( API ) امکان افزودن قابلیت را به وب سایت ها می دهد. از طرف دیگر ، REST یک معماری سبک وزن برای ساده سازی ارتباطات شبکه از طریق وب است.

اگرچه از نظر فنی پیچیده است ، اما مفهوم REST را می توان به سادگی به عنوان مجموعه ای از رهنمود ها و روشهایی در نظر گرفت که زمینه ارتباط موثر وب سرویس را ایجاد می کند.API ها و سرویس هایی که از معماری REST پیروی می کنند به عنوان API ها و سرویس RESTful نامیده می شوند. restful api  و سرویس های بر مبنای آم از موارد مهم در دنیای وب مدرن می باشند . اگر چه میتوانیم وب سایت هایی ایجاد کنیم که در آن از مهماری rest استفاده نشود ولی سرویس هایی که از restful api استفاده میکنند از نظر تغییر پذیری ، عملکرد ، قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری برتر هستند .

[/vc_column_text][vc_column_text]

چگونه به یک توسعه دهنده front-end تبدیل شویم ؟

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][us_message color=”red” icon=”fas|warning”]هشدار: برای ورود و موفقیت در قلمرو توسعه وب باید سرسخت و مصمم باشید. این کار نیاز به تمرینات فراوان ، داشتن دانش بنیادی و رشد قاطع دارد.
[/us_message][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]در صورتی که مایل به تبدیل شدن front-end web developer هستید با هم مراحل کار را بررسی میکنیم . مراحل به شرح زیر هستند :[/vc_column_text][vc_column_text]

مرحله ۰۱: یادگیری توسعه front-end

شما جهت یاد گیری  front-end  باید به سه تکنولوژی زیر تسلط داشته باشید :

 1. HTML : جهت طراحی اسکلت وب سایت و ساختار کلی
 2. Css:  جهت استایل دهی و زیبا سازی مخصوصا مباحث واکنشگرا ( responsive )
 3. JavaScript :   جهت برقراری ارتباط با کاربر مانند شبکه عصبی

زبان هخای برنامه نویسی و فناوری های بسیاری جهت توسعه وب سایت و وب اپلیکیشن وجود دارند مانند جاوا اسکریپت و جی کوئری . برای فراگیری آنها می توانید از شیوه های زیر استفاده کنید :

 • شرکت در وبینار ها
 • شرکت در کلاس های انلاین
 • مطالعه کتاب
 • تماشای آموزش های ویدئویی
 • شرکت در کلاس های حضوری

تا جایی که می‌توانید مقالات زیادی را در مورد توسعه front-end بخوانید. با انجام این کار پیچیدگی‌های ساخت یک وب سایت را یاد خواهید گرفت. در نهایت، شما قادر خواهید بود تکنولوژی‌های مختلف به کار گرفته‌ شده در توسعه front-end، را فرا بگیرید. ​

همچنین می توانید در یک یا چند کلاس اموزشی شرکت نمایید . بسیار مطلوب است که از تجربه افراد متبهر در این زمینه استفاده کنید. کلاس ها میتوانند کلاس های آموزشی از پایه و یا دوره های پیشرفته و اختصاصی باشند .

[/vc_column_text][vc_column_text]

مرحله ۰۲: آغاز ساخت پروژه‌های واقعی

زمانی که به سطح خوبی از آموزش رسیدید وقت آن رسیده که به صورت عملی توانایی های خود را محک بزنید در این مرحله باید شروع به ایجاد پروژه های واقعی کنید و در حین پروژه در مواجعهه با مشکلات و حل آنها به سطح جدیدی وارد می شود . خیلی از موارد را به صرف مطالعه نمی توان به دست آورد و تنها راه یادگیری آنها تجربه می باشد .

. ​

از پروژه های کوچک شروع کنید . بعد از آن به سمت وارد بزرگتر و پیشرفته تر بروید . از بروز خطاها و اشتباهات نترسید . این اشتباه ها فوق العاده مهم هستند . هر چه بیشتر اشتباه کنید فرصت بیشتری برای یادگیری دارید .

اگر نمیدانیند از کجا باید شروع کنید پیشنهاد میدهم از پروژه های انلاین و رایگان شروع کنید . سعی کنید در پایان انتجام پروژه مقداری بیشتر آن را توسعه دهید و مفاهیم را به درستی یاد بگیرید . چنانچه به هر دلیللی مایل به استفاده از کامپایلر های رایج بر روی سیستم کامپیوتری خود نیستید میتوانید از کامپایلرهای انلاین استفاده کنید .

منابع بسیار زیادی به صورت رایگان جهت آموزش در سطح اینترنت در دسترس هستند . از جمله Codeacademy  و , freeCodeCamp و … ، پیشنهاد ما به شما دوره آموزش front end developer  سایت مستر نتورک و همچنین کانتال یوتوب مستر نتورک می باشد که به صورت رایکان از سطح مقدماتی تا پیشرفته تمامی مباحث را شامل می شود می باشد .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *