پهنای باند چیست؟

پهنای باند چیست؟

به حداکثر حجم میانگین انتقال اطلاعات در واحد زمان که برای مثال یک ارتباط اینترنتی می تواند کنترل کند، اشاره دارد. ارتباط اینترنتی که پهنای باند بیشتری دارد، می تواند بطور حجم اطلاعات بیشتری، برای مثال یک فایل ویدئویی را بسیار سریع تر از اینترنتی با پهنای باند اختصاصی کم تر بارگزاری کند. واحد معمول بیت بر ثانیه است، مانند ۶۰ مگابیت بر ثانیه (۶۰ Mbps or 60 Mb/s). این واحد نشان می دهد که سرعت انتقال داده ها برابر با ۶۰ میلیون بیت در هر ثانیه است. پهنای باندبرای دیدن مثال های بیشتر کلیک کنید
چرا درک پهنای باند اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار است؟
این امکان را به شما می دهد که هر وقت احساس نیاز کردید تنظیمات پهنای باند خود را برای افزایش سرعت ارتباط ارتقا دهید. ممکن است به خاطر افت ناگهانی سرعت اینترنت نسبت به روزهای دیگر به این فکر کرده اید که به پهنای باند بیشتری احتیاج دارید و یا شاید به اندازه ای که هزینه می کنید خدمات دریافت نمی کنید. یا شاید قصد خرید یک کنسول بازی برای بازی های آنلاین و یا تماشای فیلم به صورت آنلاین با تلویزیون را دارید و به این فکر می کنید که آیا اینترنت شما پاسخگوی نیازتان خواهد بود یا تاثیری منفی بر دیگر کاربران شبکه شما نخواهد گذاشت. برای اکثر افراد اصلی ترین دلیل نگرانی درباره پهنای باند سرویس اینترنت مورد مصرفشان است.
چقدر پهنای باند اینترنت در اختیار دارید؟ (و چه مقدار پهنای باند نیاز دارید؟)
روشهای زیادی برای آزمودن سرعت اینترنت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید تا متوجه شوید چه مقدار پهنای باند در اختیار دارید، سایت‌های تست سرعت اینترنت زیادی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید اما همیشه بهترین گزینه نیستند. در اکثر اوقات هرچه بیشتر بهتر است و البته باید با توجه به محدودیت بودجه خود بهترین تصمیم را بگیرید. اگر استفاده شما از اینترنت به فعالیت های روزمره در شبکه های اجتماعی و تماشای چند مورد ویدئو محدود می شود، یک سرویس با سرعت بالا و پهنای باند کم یا متوسط هم برای شما مناسب خواهد بود. اگر چند تلویزیون در حال تماشای فیلم آنلاین هستند، چند کامپیوتر، تبلت و دستگاه های دیگر نیز به همان شبکه اینترنت متصل هستند، هرچه پهنای باند اینترنت بیشتری داشته باشید نگرانی کم تری از افت سرعت نیز خواهید داشت. به طور خلاصه: پهنای باند اینترنت مقدار معینی است که با توجه به سرویس خریداری شده شما تعیین می شود. در حالیکه یک نفر در حال تماشای ویدئویی آنلاین با بالاترین کیفیت ممکن بدون هیچ گونه مشکل و اصطلاحا لگ است، دقیقا لحظه ای که شروع به دانلود و استفاده های دیگری از اینترنت می کنید، هر کس به اندازه سهم معینی از کل ظرفیت را دریافت می کند. برای مثال، اگر تست سرعت اینترنت شما سرعت دانلود را ۷.۸۵ Mbps نشان می دهد، یعنی اگر فقط شما از اینترنت استفاده کنید و البته نرم افزارهای دیگری بر روی سیستم در حال استفاده اینترنت نباشند، می توانید یک فایل ۷.۸۵ مگابیتی (معادل ۰.۹۸ مگابایت) را در یک ثانیه دانلود کنید. کمی محاسبات نشان می دهد ، خواهید توانست که ۶۰ مگابایت اطلاعات را در یک دقیقه دانلود کنید. هم چنین، ۳,۵۲۸ Mb را که معادل ۳.۵ گیگابایت و برابر با یک فیلم کامل با کیفیت DVD است، در یک ساعت دانلود کنید. حالا به صورت تئوری امکان دانلود ۳.۵ گیگابایت فایل را در یک ساعت دارید، اگر شخص دیگری در شبکه شما قصد دانلود همین فایل را داشته باشد، حالا دو ساعت زمان خواهد برد تا هر دو فایل دانلود شوند. چرا که شبکه محدود به انتقال میزان مشخصی از اطلاعات در واحد زمان است و به اجبار این اطلاعات را بین دو کاربر تقسیم می کند. به صورت فنی، شبکه شما با دو دانلود ۳.۵ گیگابایتی و در مجموع ۷ گیگابایت مواجه است که باید دانلود شود.
تفاوت مگابیت بر ثانیه Mbps با مگابایت بر ثانیه MBps
بایت bytes، کیلوبایت kilobytes، مگابایت Megabytes، گیگابایت gigabits، غیره. شرکتی که از آن اینترنت می خرید ممکن است از یکی از این واحدها استفاده کند، سایتی که با آن فیلم های خود را مشاهده می کنید نیز از یکی دیگر. باید ارتباط بین این عبارات و واحدها را بشناسید و بتوانید آنها را به یکدیگر تبدیل کنید تا هزینه اضافه اینترنت برایتان تحمیل نشود یا برای خرید ترافیک نیز به مشکل برنخورید. برای مثال: ۱۵ MBs با ۱۵ Mbs متفاوت است (حرف b بزرگ و کوچک تعیین کننده خواهد بود). عبارت اول، ۱۵ مگابایت خوانده می شود و عبارت دوم ۱۵ مگابیت. این دو واحد با یکدیگر متفاوت هستند و هر بایت برابر با ۸ بیت محسوب می شود. اگر هر دو این پهنای باندها را بر حسب مگابایت MB بنویسیم، اولی ۱۵ MB و دومی ۱.۸۷۵ MB می شود، چرا که ۱۵ تقسیم بر ۸ می شود ۱.۸۷۵ . در حالیکه اگر بر حسب مگابیت نوشته شود، اولی ۱۲۰ Mbs یعنی (۱۵ ضربدر ۸) و دومی ۱۵ Mbps خواهد شد. نکته: این مفهوم کلی برای تمام داده های این چنین که با آنها مواجه می شوید، قابل قبول است. هم چنین اگر نمی خواهید این محاسبات را دستی انجام دهید می توانید از سایت های تبدیل آنلاین استفاده کنید.

پهنای باند اطلاعاتی بیشتر درباره کنترل پهنای باند

در مواقعی که می خواهید برنامه ای به فعالیت خود ادامه دهد اما نیازی نیست که سرعت بالایی در اختیار داشته باشد، انتخاب خوبی خواهد بود. این محدودیت عمدی با عنوان کنترل پهنای باند شناخته می شود. برخی نرم افزارهای مدیریت دانلود، سرویس های بکاپ گیری آنلاین، برخی فضاهای ابری، اکثر تورنت ها و بیشتر مودم ها قابلیت کنترل پهنای باند دارند. اینها همگی سرویس ها و برنامه هایی هستند که برای کار با پهنای باند بسیار زیاد ساخته شده اند پس منطقی خواهد بود که گزینه کنترل پهنای باند داشته باشند. برای مثال : فرض کنیم قصد دانلود یک فایل حجیم ۱۰ گیگاباتی داریم، به جای دانلود کردن این فایل با تمام سرعت ، می توانید با استفاده از یک نرم افزار مدیریت دانلود و تنظیم آن بر روی تنها ۱۰ درصد از کل ظرفیت، استفاده کنید. موضوع دیگر انسداد پهنای باند نام دارد. انسداد  زمانی رخ می دهد که شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) پهنای باند را کاهش و یا افزایش می دهد. این یک اقدام واکنشی است که در شبکه‌های ارتباطی برای تنظیم ترافیک شبکه و به حداقل رساندن تراکم پهنای باند استفاده می‌شود. کارایی اینترنت شما با فاکتورهای زیادی ارزیابی می شود که پهنای باند یکی از آنها است. فاکتورهای دیگری مانند تاخیر (Latency) ، اختلاف در زمان رسیدن داده ها به مقصد (jitter) و اتلاف بسته (packet loss) نیز در تعیین کیفیت شبکه مورد استفاده شما دخیل هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *