قلب بنفش ( Purple Heart ) ، راهکار جدید ابراز احساسات در فیسبوک

شبکه های اجتماعی در بهترین زمان ها هم مکان های بسیار شلوغی هستند و تعداد زیادی کاربر در حال استفاده همزمان از شبکه های احتماعی هستند . فیسبوک با داشتن بیش از 2 میلیارد نفر کاربر فعال به عنوان بزرگترین رسانه جمعی جهان شناخته می شود و جدیدا قابلیتی با عنوان قلب بنفش افزوده است .
کاربران حداقل چند بار در هفته با فعالیت در این شبکه اجتماعی سعی می کنند به خانواده و دوستان خود اطلاع دهند در چه وضعیتی به سر می برند .
در حال حاضر ما در بهترین شرایط زندگی قرار نداریم ( قرنطینه عمومی بابت ویروس کرونا ) و هر کدام از ما به نوعی سعی می کنیم در کنار خانواده و دوستان خود باشیم . بیشتر افراد در خانه بسر بده و کار خاصی انجام نمی دهند .

 

​تقریبا تمام رسانه های دیجیتال مانند شبکه های اجتماعی، شبکه های بازی های آنلاین ، شبکه های نمایش فیلم و سریال  و …در چند وقت گذشته رشد فزاینده تعداد کاربران را تجربه کرده اند .
برای مثال نت فلیکس به عنوان بزرگترین شبکه نمایش خانگی جهان بخاطر همراهی با سازمان های جهانی بابت ارائه خدمات برخط مجبور شده است کیفیت نمایش ویدئو ها را به طرز قابل توجهی کاهش دهد . به طبع برطرف کردن نیاز کاربران در این بازه زمانی مقداری سخت شده است .

 

ایموجی ها و دکمه ها در فیسبوک

facebook emoji

برای سال های طولانی کاربران فیس بوک از ایموجی هایی استفاده می کردند که بین مردم به صورت یک استاندارد در آمده است .
برای مثال زمانی که شما یک تصویر و یا پست را می بینید و از ان خوشتان می آید ز ایموجی Like ( پسندیدن ) استفاده می کنید و همگان مفهوم این ایموجی را متوجه می شوند  .
چنانچه مطلب و یا تصویری شما را بخنداند از ایموجی laugh ( خندیدن ) استفاده می کنید و چنانچه چیزی شما را عصبانی کند از ایموجی anger ( عصبانی ) استفاده می کنید .
از ایموجی love ( عشق ) برای مواقعی استفاده می شود که شما دلیل واضحی داشته باشید برای مثال عاشق شخص و یا منظره و یا شی باشید که به صورت بارز و آشکار می باشد . اما بعضی مواقع با توجه به شرایط موجود و حوادث رخ داده هیچ کدام از ایموجی ها مناسب ابراز احساسات نیستند .

برای مثال در حال حاضر مردم خبرهای خوبی را از بخش خای درمانی و اخبار دریافت نمی کنند . بیشتر اخبار در حال حاضر در رابطه با سختی های زندگی ، بیماری افراد و متاسفانه مرگ بیماران می باشد . در این حالت کاربران بخش های خدماتی ، کارمندان بیمارستان ها ، دکترها و پرستاران و تمام عزیزان خدمتگذار که در صف مقدم مبارزه با ویروس مشغول انجام خدمات رسانی هستند بعد از طی کردن شیفت های کاری طولانی با خستگی فراوان جسمی و ذهنی به منزل بر می گردند و وضعیت خود را با ما به اشتراک می گذارند که عموما ناراحت کننده است .
در این مواقع ما از شنیدن اخبار معمولا ناراحت می شویم و دوست داریم علاقه و همراهی مان را به آنها ابراز کنیم . می توانیم از ایموجی های ناراحت و عشق استفاده کنیم ولی اساسا بهترین راهکار نیستند . با دیدن این ایموجی ها نمی توان به درستی به احساسات ارسال کننده پی برد .

برای پر کردن این خلاء ، فیسبوک در حال اضافه کردن یک گزینه جدید است  ، قلب بنفش .

قهرمانان واقعی

کاربرد قلب بنفش

قلب بنفش در واقع به عنوان نمادی از اهمیت دادن در نظر گرفته شده است . در نرم افزار فیسبوک مسنجر افراد می توانند برای ابراز احساسات و نشان دادن اهمیت دادن از گزینه قلب بنفش استفاده کنند ، در صورتی که در سایت اصلی فیسبوک کماکان از ایموجی لبخند و قلب بزرگ استفاده می شود . ​با این ایموجی به راحتی می توانید احساسات خود را بروز دهید و به طرف مقابل اعلام کنید به او اهمیت می دهید ،  بدون اینکه نیاز باشد توضیحاتی ارائه دهید .

این اولین بار است که پس از سال 2015 فیسبوک گزینه ای را اضافه می کند . قبل از این گزینه پسندیدم در دسترس بود و احتمالا از انتهای آپریل گزینه اهمیت دادن نیز اضافه می شود . طبق بررسی های انجام شده تا به حال واکنش مردم به این امکان جدید مثبت بوده است ، هر چند در گذشته کاربران زیادی به فیسبوک بود درخواست داده بودند گزینه دیس لایک اضافه گردد ولی مارک زوکربرگ ( موسس فیسبوک ) به شدت با آن مخالفت کرده و اعلام کرده بود نمی خواهد فیسبوک به مکانی برای ابراز تنفر و احساسات منفی تبدیل گردد .

پس از چند سال که تعداد زیادی از کاربران و روزنامه نگاران به فیسبوک به خاطر عدم نوآوری جدید انتقاد می کردند در حال حاضر دارند از نوآوری های فیسبوک شگفت زده می شود . پس از راه اندازی کازینو آنلاین و سرویس فیسبوک واچ که در واقع سعی دارد با یوتیوب رقابت کند ، در حال حاضر بنظر می آید با افزودن این گزینه کوچک تا مدتی بتواند از حجم انتقادهای کاربران کم کند . این گزینه به ظاهر کوچک برای بسیاری از افراد که توانایی بروز احساساتشان را در کلمات ندارند یاری می کند تا بتوانند احساساتشان را به درستی و به سرعت زاد بروز دهند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *